Podsumowanie XVIII Seminarium Energotestu

Serdecznie dziękujemy za udział w XVIII seminarium Energotestu pod tytułem:

„AUTOMATYKA W ELEKTROENERGETYCE"

Tematem wiodącym tegorocznego seminarium były „Niezawodność/bezpieczeństwo funkcjonowania systemów automatyki, sterowania i teletransmisji w elektroenergetyce generacyjnej oraz przesyle i rozdziale”. Sądząc po różnorodności referatów jest to temat niezwykle ważny i na czasie. Wzbudził on bardzo duże zainteresowanie zarówno elektryków, jak i automatyków technologicznych oraz specjalistów automatyki elektroenergetycznej podmiotów sektora elektroenergetyki zawodowej (elektrownie, elektrociepłownie, przesył, dystrybucja) oraz przemysłowej. Jak zawsze licznie reprezentowane były jednostki naukowo-badawcze, firmy inżynierskie i producenci urządzeń automatyki i systemów dla elektroenergetyki. W sumie w seminarium uczestniczyło ponad 200 osób.

W trakcie seminarium wygłoszono 19 referatów. Bazując na ankietowej ocenie przekazanej przez uczestników seminarium za najciekawszy referat oraz jego prezentację uznano referat pod tytułem: „Wpływ jakości i niezawodności pracy urządzeń automatyki na bezpieczeństwo funkcjonalne bloku energetycznego” autorstwa Panów A. Sali i J. Drzazgi (prezentacja) z GDF Suez EL Połaniec. Drugie miejsce uczestnicy przyznali referatowi „Podejście do bezpieczeństwa systemów sterowania i nadzoru w sieciach dystrybucyjnych” Pana H. Szwabowskiego (Energa Operator). Niemal ex æquo miejsce trzecie zajęły kolejno referaty „Bezpieczeństwo przemysłowych systemów IT” (M. Łopata) oraz „Niezawodność i bezpieczeństwo funkcjonowania SSiN, teleinformatyki i telemechaniki oraz systemów SCADA w sieci przesyłowej” (T. Włodarczyk – PSE).

Autorom wszystkich referatów, a w szczególności wyróżnionym raz jeszcze serdecznie dziękujemy.

Referaty dotyczące cyberzagrożeń i zasad cyberbezpieczeństwa zaprezentowane w trakcie seminarium pokazały skalę potencjalnych zagrożeń, z którymi spotykamy się na co dzień, nawet nie będąc ich świadomym. Wydaje się, że można z nich wysnuć wniosek, że o ile możemy i chcemy być świadomi ich istnienia, o tyle nie ma możliwości by się w pełni przed nimi zabezpieczyć. Należy pamiętać, że największym zagrożeniem są ludzie – pracownicy i osoby trzecie mający, lub mogący mieć, fizyczny dostęp do urządzeń i instalacji, którzy – świadomie lub nieświadomie – mogą narazić bezpieczeństwo na szwank swoimi działaniami.

Ożywiona dyskusja dotyczyła perspektyw wykorzystania pomiarów synchronicznych (PMU) w zarządzaniu Krajowym Systemem Elektroenergetycznym. Energotest posiada już własne rozwiązane zgodne z najnowszą regulacją IEEE C37.118.1,2. W PSE SA będzie realizowany program pilotażowy w tym zakresie. Wiele elektrowni i zakładów dystrybucyjnych jest zainteresowanych wykorzystaniem tej nowej techniki. Daje ona, niedostępne wcześniej, możliwości synchronicznego pomiaru zespolonych wartości prądu i napięcia w rozległych obszarach z dokładnością czasową kilkunastu mikrosekund. Dysponowanie w trybie online wartościami amplitudy i kąta prądów, napięć fazowych oraz częstotliwości w węzłowych miejscach systemu elektroenergetycznego daje możliwość monitorowania zagrożenia utraty stabilności napięciowej i częstotliwościowej, czy wydzielania się obszarów pracy wyspowej.

Do zobaczenia na XIX seminarium, na które już dzisiaj zapraszamy!